سه شنبه  18  بهمن ماه  1401

            پنج شنبه  24  بهمن ماه  1381  ساعت 1:49  صبح    به وقت تهران

         موضوع : احترام به جنس مخالف

         درود بر زيبا
   
   
   
    روزهای اول، وبلاگم رو با هدف تقريباً روشنی ايجاد کردم ولی مشغله ذهنی و کاری زياد مانع ادامه دادن هدفم شد. البته اينطور نبود که قصد داشته باشم فقط در مورد هدف خاصم بنويسم و در مورد چيزهای ديگه ننويسم. ولی تقريباً هدفم رو فراموش کردم.
    همونطور که در صفحه اول نوشتم من بيشتر مشکلات جامعه رو به خاطر تعريف غلط از زن برای مرد و از مرد برای زن می دونم. اين موضوع در همه مسائل زندگی وارد شده و همه چيز رو تحت تأثير قرار داده.
    يه مثال : بعضی ادارات که می ری کسی تحويلت نمی گيره و بايد کلی منتظر بمونی تا کارت رو راه بندازند. اما اين بستگی داره که کسی که کار رو انجام میده هم جنست باشه یا مخالف جنس تو باشه! حالا اگه آقا باشه من که منتظر واستادم اگه يه ارباب رجوع ديگه ولی خانوم اومد همه کارها سريع انجام می شه . يا اگه من برم سراغ يه کارمند خانوم معمولاً کارم سريع انجام می شه. در حالی که بعداً هم قرار نيست دوباره همديگر رو ببينيم يا اون آقای کارمند اصلاً منظوری نداره و کاملاً هم خانواده دار هست. ولی چرا ما اينطور شديم.
    ذهنيت مشکل پيدا کرده. من اين مثال رو در مورد آدم های سالم و خانواده دار از نظر اين جامعه ذکر کردم. برام بنويسيد چرا ما اينطوری شديم.
   
    سينا
   
 

حتمن مطالب آرشيو را مطالعه فرماييد 

نظرات شما ...

لينک به اين مطلب  

 

             جمعه  11  بهمن ماه  1381  ساعت 5:57  بعد از ظهر     به وقت تهران

         موضوع : آری اين چنين بود برادر!(دکتر شريعتی)

         درود بر زيبا
   
   
   
    قول داده بودم که متن کامل سخنرانی استاد شريعتی رو با نام آری اينچنين بود برادر! براتون تهيه کنم.
   
    دوست عزيزم "ستاره" زحمت تايپش رو کشيد که لازم می بينم همينجا ازش تشکر کنم.
   
    آری اينچنين بود برادر!
   
    سينا
   
 

حتمن مطالب آرشيو را مطالعه فرماييد 

نظرات شما ...

لينک به اين مطلب  

 

             سه شنبه  24  دی ماه  1381  ساعت 10:47  بعد از ظهر

         موضوع : عمل(تربيت و هوشياری)

         درود بر زيبا
   
   
   
    تمام موجودات دنبال نفع خود هستند حتی اگه به ضرر ديگران باشه. انسان هم همین چنین هست. انسان هم دنبال منافع خود هست. در واقع می شه گفت که انسان هم مثل موجودات ديگه سؤاستفاده گر هست . اما تنها چيزی که می تونه انسان رو از ديگر موجودات متمایز کنه "هوشياری" و "تربيت" اون هست. وقتی که می خواد کاری بکنه هوشيار باشه که کاری که می خواد انجام بده يک سواستفاده هست يا نه ؟ اگه اين هوشياری رو همواره بتونه داشته باشه تازه میرسه به مرحله بعد که تصميم بگيره که اين سو استفاده رو بکنه يا نه؟(تربيت)
    اگر فرد تربيت درستی ديده باشه معمولاً بطور اتوماتيک بدون نياز به هوشياری, درست عمل می کنه و نيازی نداره که هميشه هشيار باشه.
    در ايران اکثر افراد معمولاً اين هوشياری رو ندارند و اگه هم داشته باشند بسيار ديده می شه که با وجود اينکه می دونند دارند سؤاستفاده می کنند باز اون عمل رو انجام می دند. شما بگيد چرا؟( البته جوابش تقريباً در متن داده شده.)
    البته من نگفتم همه. و اين رو هم اضافه می کنم که با وجود تربيت درست هم بعضی وقت ها درست عمل نمی کنيم باز اين ناشی از نبود هوشياری می تونه باشه که در مواقع بسيار بحرانی رخ می ده.
    اگه همواره هوشيار باشيم و سعی کنيم کاری رو که می خواهيم انجام بديم يا حرفی رو که می خواهيم بگيم کمی تحليل کنيم مطمئناً به کسی و همينطور به خودمون آسيب نخواهيم رسوند. البته اگه خودمون بخواهيم! چون بعضی وقت ها به عمد می خواهيم به کسی آسيب برسونيم اونجاست که ديگه به هوشياری مربوط نمی شه, به تربيت مربوط می شه. چون با هوشياری می خواهيم سؤاستفاده کنيم.
   
    موفق باشيد
   
    سينا
   
 

حتمن مطالب آرشيو را مطالعه فرماييد 

نظرات شما ...

لينک به اين مطلب  

 

             دوشنبه 9 دی ماه 1381 ساعت 11:50 شب

         موضوع : از خودم

         درود بر زيبا
   
   
   
    دو نکته نه چندان مرتبط و نه چندان بی ربط
    - بعضی ها چون زور دارند فکر می کنند حق زور گفتن هم دارند!
    - مقام، مسئوليت است نه مالکيت!
   
    تا بعد....
   
    سينا
   
 

حتمن مطالب آرشيو را مطالعه فرماييد 

نظرات شما ...

لينک به اين مطلب  

 

             جمعه 6 دی ماه 1381 ساعت 8:20 صبح

         موضوع : بلوغ ذهنی

         درود بر زيبا
   
   
    در مورد مطلب قبل يعنی بلوغ، دوستان ابراز لطف کرده و نظر دادند که لازم ديدم کمی بيشتر توضيح بدم.
    اينکه نوشتم بلوغ فکری دختر خانوم ها حداکثر تا 23 سالگی هست دليل اين نيست که همه به اين حد می رسند. نه! اتفاقاً اکثر دخترها در ايران بلوغ فکريشون در 18 سالگی متوقف شده. منظور من اين بود که اگر بلوغ فکری و ذهنيشون ادامه پيدا کنه حداکثر تا 23 سالگی هست و ديگه متوقف می شه که باز استثنا در همه چيز وجود داره.
    و سن فرد نمی تونه معياری بر میزان بلوغ ذهنی باشه و فقط نشان دهنده بلوغ جسمی هست. و ممکنه فردی 22 سالش باشه ولی همونطور که گفتم ذهنش در 18 سالگی متوقف شده باشه. من دختر خانومی رو می شناسم که 27 سالشون هست، رفتار اجتماعي ايشون در حد 35 يا حتی می تونم بگم 40 ساله هست اما ذهن و منطق و تصميم گيری های ايشون در حد 16 سالگی هست. برای اين مورد يک آقا پسری رو هم می شناسم که 24 سالشه و از نظر اجتماعی 30-35 است ولی از نظر طرز تفکر و منطق در حد 18 سال مونده. نمونه های ديگری برای موارد ديگر نيز می شه عنوان کرد.
    هر شخص يک نمونه استثنايی و متفاوت هست و همونطور که همه می دونيم عوامل بسياری در شکل گيری شخصيت يک فرد مؤثر هستند؛ پدر، مادر، برادرها و خواهرهای بزرگتر، اهل فاميل، اهل محل، دوستان اهل محل، دوستان مدرسه، محيط مدرسه، محيط جامعه که اين مورد آخری همونطور که بابک خان نوشتند در ايران عامل اصلی عقب ماندن بلوغ ذهنی دختر ها نسبت به پسرهاست. عوامل ديگری نيز وجود دارند که به خود شخص مربوط می شن مثل احساسات و عواطف و ضريب هوشی و فرم(ميميک) صورت که از بدو تولد به همراه شخص هستند و عوامل مؤثری محسوب می شند در انتخاب دوستان و اطرافيان از بين دوستان و اطرافيان موجود، و کشش در مطالعه کتاب و انتخاب نوع کتاب و....
    ولی موضوع مهمی که مطرح هست تا يک سنی ما می تونيم همه تقصيرها رو گردن اين عوامل بندازيم (23 سالگی) ولی بعد از اون خود شخص مسئول و مکلف بر خود است و اگر بعد از اون بلوغش متوقف بشه و خودش در جهت رشد ذهنی سعی نکنه خودش مقصر هست و هر شخصی موظف هست که خودش رو ارتقاء بده، اگر چه يک 22 ساله بلوغ ذهنيش در حد 18 ساله باشه بايد سعی خودش رو بکنه تا به حد خودش برسه. و به راحتی می شه خود رو ارزيابی کرد که در چه سطحی هستيم، با مقايسه اطرفيان با اطرافيان ديگر و با خود می شه الگويی ساخت. مشکل ما اينه که اصلاً بهش فکر نمی کنيم يا اگر هم فکر کنيم تنبلی می کنيم يا اينکه اگر هم می بينيم ازمون ايراد می گيرند مي گيم اونها مشکل دارند و ما مشکلی نداريم و می خواهيم راحت و ريلکس و بچه باشيم هرچی ديگران می گند مهم نيست. شايد نظر ديگران مهم نباشه ولی خودمون چی ؟ نمی خواهيم رشد کنيم؟ پس حق نداريم از ديگران هم انتظار و توقع فهم و شعور داشته باشيم. همينطور شده که جامعه ما شده اين!
    البته اينو از من داشته باشين؛ هرچی کمتر بدونين دردتون کمتره! ؛) انتخاب با شماست.
   
    سينا
   
 

حتمن مطالب آرشيو را مطالعه فرماييد 

نظرات شما ...

لينک به اين مطلب  

 

             يکشنبه 1 دی ماه 1381 ساعت 10:00 شب

         موضوع : بلوغ فکری

         درود بر زيبا
   
   
    خيلی وقت بود که می خواستم در مورد بلوغ فکری دخترها و پسرها بنويسم که بابک خان اينجا نوشته که باهاش کاملاً موافقم ولی اضافه می کنم که به نظر می رسه که دخترها در ايران اکثراً بلوغ فکريشون تا 21 حداکثر 23 سالگی هست و معمولاً بعد از اون ثابت می مونن مگر بعضی ها که نياز به کامل تر شدن رو حس کنن و به خودشون يه تکونی بدن، که اون هم معلوم نيست نتيجه بده يا نه، چون بالا رفتن حجم اطلاعات دليل بر کامل شدن شعور نيست. و پسر ها حدود 30 درصد به بلوغشون ادامه می دن و بقيه بين 23 سالگی تا 28 سالگی ثابت می مونن.
   
    سينا
   
 

حتمن مطالب آرشيو را مطالعه فرماييد 

نظرات شما ...

لينک به اين مطلب  

 

             شنبه 30 آذر ماه 1381 ساعت 10:40 شب

         موضوع : آزادی عقيده

         درود بر زيبا
   
   
    موضوع: آزادی عقيده
    از دوستانی که به اين وبلاگ سر می زنند و مطالب تکراری مي بینند و يا با عقايد بنده مخالف هستند عذرخواهی می کنم. گروه اول به خاطر اينکه چند وقت بود فرصت نمی کردم بنويسم و گروه دوم هم به خاطر اينکه عقايد ديگران رو محترم می دونم.
    دوستی ابراز لطف کردند و برام فحش نوشتند، امشب می خواستم کمی در اين مورد بنويسم. من در اين وبلاگ، سياسی نمی نويسم و با سياست کاری ندارم تمرکز من روی فرهنگ و اجتماع هست که از نظر من مهمترين مسئله هست.
    اين دوست نوشتند که "به چه جرأت می تونی در وبلاگت از امام و ... بنويسی؟ ما مجاهدين راحتت نمی زاریم و فلان فلانت می کنيم..."
    اينه اون آزادی عقيده که ادعاش رو دارين؟ آزادی عقيده رو فقط برای خودتون می خواين؟ خوب اون کسی هم که ادعا می کنين آزادی عقيده رو از شما گرفته لابد اون هم آزادی عقيده رو برای خودش محترم می دونه و اين حق رو از شما می گيره.
    اگه شما به عقيده من ، به خود من ، به خانواده من توهين می کنين پس فرق شما با اون هايی که ادعا می کنين به شما احترام نمي زارند و آزادی شما رو سلب می کنند چه فرقی دارين؟
    اگر رژيم عوض بشه، می خواهين با اون ها همونطور رفتار کنين که ادعا می کنين با شما رفتار می کنن؟ پس فرق شما با اون ها چيه؟
    آیا فرهنگ ما ارتقاء پيدا نکرده؟ آيا ما خودمون رو اصلاح کرديم که می خواهيم ديگران را اصلاح کنيم؟
    من برای همين می گم که فرهنگ مهمترين چيزیه که بايد اصلاح بشه، و هر فردی بايد از خودش شروع کنه، پس تا زمانی که کل افراد جامعه ما به فرهنگ درست ارتقاء پيدا نکردند چيزی اصلاح نخواهد شد. خودمون رو گول نزنيم با تغيیر رژيم هم چيزی عوض نميشه تا زمانی که ذهن ها عوض نشند. ما هممون در يک فرهنگيم به يکی انگ فرهنگ عرب می زنيم به ديگری انگ فرهنگ ترک می زنيم. ولی در واقع هممون از یه کرباسيم و به خون هم تشنه ايم. تغييرات بايد در ذهن ها صورت بگيره.
    احترام به عقيده ديگران يک اصل است که در هيچ موردی نبايد ناديده گرفته بشه مگر اينکه اون عقيده مزاحمتی برای ديگران ايجاد کنه. من در اين وبلاگ عقايد خودم رو می نويسم و مزاحمتی برای ديگران نداشتم پس اگر به آزادی عقيده اعتقاد داري به عقيده من هم احترام بزار و کاری که می تونی بکنی اينه که وبلاگ من رو تحريم کنی و نخونيش و به ديگران هم توصيه کنی که نخوننش ولی چرا توهين می کنی؟
    من هم با تو هم دردم، من هم ايرانيم، به هم احترام بزاريم همونطور که از اون ها انتظار داريم به ما احترام بزارند. اون ها هم ايرانيند و مثل تو می انديشند و مثل تو رفتار می کنند. زمان جنگ جهانی دوم نظاميان آلمانی وقتی وارد رستوران فرانسوی ها می شدند با احترام توضيح می دادند که نترسيد يه بازرسی ساده است. ولی ما به هم نوع خودمون، به شهروند خودمون احترام نمی زاريم. اين به دولت يا رژيم مربوط نمی شه اين به تفکر ما، به ذهنيت ما ايرانی ها مربوط می شه. پس همه تقصيرها رو گردن ديگران نندازيم.
   
    موفق باشيد.
    سينا
   
 

حتمن مطالب آرشيو را مطالعه فرماييد 

نظرات شما ...

لينک به اين مطلب  

 

 


تماس با منصفحه فعلیمطالب قبلی

از 6 بهمن 87 تا 26 مهر 88
از 1 تير 86 تا 30 دی 87
از 10 مرداد تا 15 آذر 85
از 11 آبان تا 20 اسفند84
از 3 تير تا 14 شهريور 84
از 5 اسفند 83 تا 20 خرداد 84
از 14 آبان تا 27 بهمن 83
از 22 فروردين تا 22 مهر 83
از 18 بهمن82 تا 15 فروردین83
از 12 آبان تا 26 دی 82
از 16 شهريور تا 6 آبان 82
از 18 تير تا 14 شهريور 82
از 7 اسفند 81 تا 10 تير 82
از 30 آذر تا 24 بهمن 81
از 27 آبان تا 13 آذر 81
از 27 مهر تا 24 آبان 81
از 8 مهر تا 21 مهر 81
از 5 شهريور تا 8 مهر 81
از 22 مرداد تا 4 شهريور 81اين هم لوگوی من :

برای معرفی وبلاگ من کافيست متن زير را انتخاب (ctrl + A) ، کپی (ctrl + C) و در صفحه خود اضافه (ctrl + V) نماييد.


معرفي اين وبلاگ به دوستان !
اسم شما :

آدرس پستي شما :

آدرس پستي دوستتان :

پيغام شما :

ارسال کپي برای خود  


معرفی چند وبلاگ

نيک انديشان
سرزمين رؤيايی
نکته ها!
زنده ها
يک فنجان چای
جان شيفته (آزی)
نی و نای
همه ما آدما يه نفريم
هستی يار
Ilsuan
نيک منش
مسافر سرزمین هيچ کس
صعود برهنه
بارانی83
شيران خندان
حرف های تنهايی
tounge of soul
زوربا
ماه نقره ای
مسافر آنسو
بی نام بی پايان
زن ، مرد
خاتون
آبی آسمانی
جدال با خاموشی
باد صبا
يه مريم دست و پا چلفتی
انگوری
گاه نامه آبی
خوشحالترين خوشحال ها
حرف های دوستانه
جا يی همين نزديکی
خط خطی های دفترم
نی نی جون
سلام هموطن
پدرخوانده
منم آن پرنده که تنها گناهش پرواز است
ترنم
در مه
مدد يا علی
هميشه بهار
رهايی را
گلابتون خانمی

دندانپزشکی به زبان ساده

 
 
 
استفاده از مطالب اين وبلاگ با ذکر مأخذ بلامانع است. سرصفحه